שנת 2010 החלה עם אחד האסונות הגדולים ביותר שפקדו מדינה אחת – האיטי. ב-12 בינואר 2010 רעדה האדמה תחת רגליהם ובתיהם של התושבים בהאיטי, וגרמה לכ-250,000 הרוגים, כ-350,000 פצועים, והותירה יותר מ-2 מיליון אנשים ללא קורת גג. מרבית מבני השלטון במדינה קרסו, יחד עם תשתיות התקשורת, דבר שגרם לעיכוב בבקשת הסיוע של ממשלת האיטי ממדינות העולם, ורק לאחריה החלו מדינות וארגוני סיוע מכל רחבי העולם בהוצאת משלחות סיוע. באפריל 2011, התרחש אסון משולב ביפן (רעידת אדמה, צונאמי, תקלה גרעינית) אשר גבה עשרות אלפי הרוגים. יפן, היא מהמדינות המוכנות והמאורגנות ביותר בעולם, עם תקני בנייה מתקדמים ומחמירים, בכדי להתמודד עם רעידות אדמה. אך עדיין, התקשורת העולמית הציגה תמונות בהן נראו אלפי יפנים משוטטים וישנים ברחובות, ללא דרך להגיע או לקבל אמצעי מחייה בסיסיים.

עלינו להבין כי ב-72 שעות הראשונות לאחר אסון משמעותי (כמו רעידת אדמה חזקה) אנחנו נהיה לבד. נצטרך להתמודד ולשרוד בכוחות עצמינו, לעזור לשכנים, לבנות מחנה אוהלים/מקלט זמני ולהתחיל לאסוף מצרכים וציוד מהסביבה שיוכלו לספק לנו את צרכינו, עד לחילוץ שאולי יגיע. בכל העולם, בכל האסונות הגדולים, האנשים בימים הראשונים נמצאו ושרדו לבד, ללא יכולת של כוחות ההצלה להגיע אליהם. במקרים רבים, במקומות מנותקים, קיימת אפשרות כי הממשלה/הצבא ידאגו להצניח ציוד בסיסי על מנת לספק אפשרות לשרוד עד לארגון והתארגנות המענה הרשמי של המדינה.

הקדמה הטכנולוגית והמדעית המדהימה אשר אנו חווים בשנים האחרונות עדיין לא משנה, או יכולה להסתיר, את התמונה האמיתית בה בני האדם, אנחנו, פגיעים וחסרי ישע לעומת איתני הטבע.

אתר ready.org.il בא לספק את הידע, המידע והכלים הנדרשים בכדי להבין מהם אסונות, איך ניתן להתכונן אליהם ואיך אפשר, באופן פשוט, להתמודד בצורה מיטבית לאחר התרחשותם.

המידע המובא באתר מבוסס על חומרים אקדמיים ועל המחקרים העדכניים בתחום. האתר מורכב מעמודים, בהם ניתן למצוא חומר כתוב על תחומים רבים. בנוסף, ניתן למצוא באתר סרטוני וידאו קצרים וממוקדים, הנעשו בעזרת מיטב המומחים בתחום ובהם מידע ותוכן רב באתר ישולבו מידע ותוכן רב על "עזרה עצמית" במגוון נושאים הקשורים לאסונות (עזרה ראשונה, חילוץ, הקמת מחסות וכו'). חלק חשוב לא פחות של האתר יכלול פוסטים עיתיים (מאמרים קצרים) של מיטב המומחים העוסקים בתחום בישראל מהאקדמיה, התעשייה והממשלה אשר יכסו נושאים רבים ומקיפים (ביטוח ונזקים, רעידות אדמה, כלכלה וכו'). פוסטים אלו יכתבו בצורת בלוג, עליהם ניתן יהיה להגיב ולקבל תשובות.

ממשלת ישראל הכינה תרחיש ייחוס להתרחשותה של רעידת אדמה חזקה (עוצמה 7.5 בסולם ריכטר) באיזור עמק בית-שאן. פרטי התרחיש נמצאים במלואם באתר. רעידת אדמה חזקה שכזו היא האסון העוצמתי ביותר שיכול לפגוע במדינת ישראל ושכנותיה. ולכן, מטרת האתר היא בראש ובראשונה להעלות את המודעות של תושבי המדינה לרעידת אדמה בישראל ולספק כלים בכדי להתכונן ולהתמודד איתה.

שלא נדע אסונות,

תומר סיימון, MPH

דף הפייסבוק של אתר אסונות   ספריית החירום הלאומית   ערוץ המסמכים של אתר אסונות