ברוכים הבאים לאתר ready.org.il,

אתר זה נבנה לתועלת הציבור ובמטרה לקדם את המודעות והמוכנות שלו למצבי חירום ואסון.

כמות האסונות והיקף הנפגעים מהם בעולם הולכת וגדלה. רק בשנה וחצי האחרונות נחשפנו לשני אסונות גדולים, כאשר אחד היה אירוע רעידת האדמה בהאיטי, בינואר 2010, עם היקף נפגעים אדיר מימדים, והשני, לאחרונה, האסון המשולב ביפן. רעידת אדמה חזקה במיוחד בלב ים, אשר גרמה להיווצרות גל צונאמי חזק שבתורו גרם לאסון גרעיני.

במקביל, צפיפות האוכלוסין העולה חושפת אותנו לפגיעות והיפגעות גדולים יותר, והתקשורת מצידה מצליחה להביא את האסונות מכל רחבי העולם לתוך הסלון שלנו, וחושפת אותנו לסכנות, לאיומים ולתחושת הקורבנות. התקשורת יוצרת דיון ציבורי על הסכנות ועל המוכנות של הקהילה והמדינה, בה הממשלה מחויבת להציג מענה או תוכנית פעולה כדי למנוע או לצמצם את נזקיו של אסון עתידי.

לצערנו, ממשלות ישראל של העשור האחרון כשלו בתחום המוכנות לאסון כלשהו, כמו השריפה האחרונה בכרמל, שהיא לא קרובה למימדי הנזק שיהיה פה בעקבות רעידת אדמה. אסון ורסאי משנת 2001 מציג תמונה עגומה גם כן, שם אולם אירועים אחד שקרס הצריך מהמדינה לגייס את כל משאביה בתחום החילוץ וההצלה על מנת לחלץ את הלכודים מתחת להריסות. היום לשמחת כולנו ישראל כבר לא באותו מצב, ויש לה כוחות הצלה רבים יותר ומאומנים יותר. אך עדיין, מה יקרה כאשר תתרחש רעידת אדמה ו-1,000 בניינים יקרסו? או 10,000? לאף מדינה בעולם, גם לא לארה"ב, אין את המשאבים בכדי לטפל ולחלץ מכל כך הרבה זירות בו זמנית. באירועי אסון גדולים מגיעות משלחות חילוץ ורפואה מכל העולם למדינה המוכה על מנת לסייע לה, אך חשוב לזכור כי זמן ההתארגנות, הטיסה, ההגעה, חלוקת המשימות אורך בין 48 עד 72 שעות מרגע הקריאה. כלומר, ביומיים-שלושה הראשונים האזרחים, אנחנו, נהיה לגמרי לבד.

להיות לבד זו אמיתה אוניברסלית במצבי חירום ואסון ברחבי העולם. באסונות גדולים תשתיות התקשורת קורסות ולכן אין איך לתקשר, כבישים וגשרים נהרסים ולכן אין איך להתנייד, לא לאזרחים ועם קושי רב למדינה, תשתיות חיוניות קורסות (מים, חשמל וביוב) אף הן ולכן אורח החיים המודרני לו אנו מורגלים נעלם ברגע.

מרבית חילוץ הלכודים באסונות בעולם התבצע ע"י אזרחים מן השורה (השכנים שלנו) ללא כל הסמכה או ציוד מקצועי. הטיפול הרפואי הראשוני הבסיסי ניתן גם הוא ע"י אזרחים, עד להגעת כוחות הרפואה הרשמיים. לשתי מיומניות אלה, חילוץ בסיסי והגשת עזרה ראשונה, ישנה השפעה גבוהה על הסיכוי של פצוע לשרוד.

אתר זה נבנה במטרה לספק את הידע, המידע והכלים הבסיסיים איתם כל אחד ואחת יוכלו להתכונן ולהתמודד טוב יותר עם האסון הבא, ברמה האישית, המשפחתית והקהילתית.

מוכנות (preparedness) היא הדרך הטובה ביותר כדי להתמודד עם איומים, והיחידה שתאפשר לנו להגיב בזמן מימושו בצורה אפקטיבית.

במדינת ישראל הורגלנו כבר שנים ש"עד שלא יתרחש אסון" לא ישתנה כלום. זה באחריות כל אחד ואחת מכם לקרוא, ללמוד ולתרגל טכניקות פשוטות שבעזרתן תוכלו להציל חיים של אנשים רבים. אוכלוסייה מוכנה ומודעת זו אוכלוסייה חזקה ומחוסנת יותר, דבר המשפיע ישירות על מדד החוסן הלאומי הכללי.

האתר מתעדכן על בסיס קבוע עם מידע וחומרים נוספים. נשמח לקבל מכם שאלות, הערות ותגובות בנוגע לאתר או בנוגע לנושאי חירום ואסון שמעניינים אתכם.

דף הפייסבוק של אתר אסונות   ספריית החירום הלאומית   ערוץ המסמכים של אתר אסונות