רעידות אדמה חזקות באיזורים עירוניים ילוו בקריסות מבנים (חלקיות או מלאות), נפילת חפצים, פגיעה בתשתיות וגרימת דליפות (מים, גז ודלק) ושריפות. באיזורים הרריים ניתן לצפות גם לגלישות קרקע במדרונות.

מהניסיון הרב שנצבר בעולם עולה כי הכי בטוח להימצא בחוץ, והרחק ככל הניתן ממבנים, בזמן רעידת  אדמה.

פיקוד העורף פרסם הנחיות להתנהגות בעת רעידת אדמה עפ"י סדר עדיפות:

  • שטח פתוח – אם ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות – צאו מהמבנה אל שטח פתוח.
  • אם לא ניתן לצאת מהמבנה במהירות- היכנסו למרחב המוגן (ממ"ד). יש להשאיר את דלת הממ"ד פתוחה.
  • אם לא ניתן לצאת מהמבנה במהירות ואין מרחב מוגן – צאו אל חדר המדרגות ואם ניתן, המשיכו לרדת אל היציאה מהבניין.
  • רק אם אינכם יכולים לפעול כך- תפסו מחסה תחת רהיט כבד, או שבו על הרצפה צמודים לקיר פנימי.

בטבלה הבאה מפורטים מספר מצבים נוספים בהם תוכלו להימצא בעת רעידת אדמה, וכן את ההמלצות כיצד להגיב ולהתנהג:

 

מצבתגובה
בתוך מבנה (בבית/בעבודה)במידה ולא הספקתם לצאת מהדירה או להיכנס לממ"ד:להימנע משהות בקרבת קירות חיצוניים, חלונות ומדפים
מחוץ למבנהלהתרחק ממבנים ולהישאר באיזור פתוח ככל הניתן
בנהיגה ברכבלעצור את הרכב בצד בזהירותלהימנע מלעצור מתחת למבנים, גשרים ועצים גדולים
לכודים מתחת להריסותלהימנע מלהדליק אשלא לזוז בפראות או לבעוט – הדבר יכול להביא לקריסה נוספת וכן להעלות אבק שיקשה על הנשימהכסו את דרכי הנשימה עם חתיכת בד

להיעזר בצינורות או קירות שנמצאים על ידכם על מנת להקל את האיתור שלכם ע"י דפיקה עליהם
בחוף היםעזבו מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. התרחקו מן החוף קילומטר אחד לפחות.על מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף יש לעלות לפחות לקומה 4 של בנין קרוב.

אל תשובו לחוף ב-12 השעות שאחרי הרעידה. נסיגת ים (שפל) חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב.

בבית הספראם אתם נמצאים בתוך מבנה/כיתה צאו בהליכה מהירה דרך נתיב המילוט אל שטח פתוח. הקפידו להתרחק ממבנים, קירות תומכים, עצים וכבלי חשמל.

אם אתם נמצאים במרחב מוגן הנמצא עד קומה שנייה (כולל), אתם תונחו לצאת לשטח פתוח בהליכה מהירה דרך נתיב המילוט.

אם אתם נמצאים במרחב מוגן הנמצא בקומה השלישית ומעלה, הישארו בתוכו עד לסיום הרעידה ואז על פי הנחיות בית הספר תצאו לשטח פתוח.

 

מה לא לעשות ברעידות אדמה?

באותה מידה שחשוב לדעת כיצד להגיב בזמן רעידת אדמה, חשוב מאוד גם לדעת מה לא לעשות. ישנן מספר תפיסות ותיאוריות שגויות המסתובבות באשר לאיך לנהוג בזמן רעידות אדמה, אשר יכולות לסכן את חייכם:

1. לעמוד מתחת למשקוף של דלת – תיאוריה מאוד נפוצה הגורסת כי המשקוף של דלת הוא חלק חזק ויציב יותר אשר יכול לספק הגנה בזמן רעידת אדמה. הדבר נכון למבנים ישנים ולא מחוזקים, או לבתים הבנויים מעץ, אך בבנייה החדשה המשקופים לא נבנים חזק יותר משאר חלקי הדירה. סיכון נוסף בעמידה מתחת למשקוף הוא חוסר היכולת לקבל תמיכה או הגנה מפני חפצים נעים.

2. "משולש החיים" – ישנה מצגת אשר רצה בשנתיים האחרונות במייל, המציגה את תיאורית "משולש החיים"  בה ישנה שיטה למציאת הדרך הבטוחה ביותר לשרוד רעידת אדמה. התיאוריה מבוססת על כך שליד חפצים גדולים שנופלים נוצר חלל ריק (מרווח), שיהיה מאוד בטוח, ולכן עדיף להסתתר ליד חפצים גדולים ולא מתחתיהם. מחקרים הראו כי לא ניתן לחזות ו את דרך קריסת ותנועת החפצים בזמן רעידת אדמה.

3. להסתתר מתחת לרכב – אתם עשויים להתפתות להתתסר מתחת לרכב בזמן רעידת אדמה, במחשבה שהרכב יגן מפני חפצים נופלים. ברעידת אדמה חזקה האדמה יכולה להיסדק ואף לקרוס, והרכב יכול לקרוס עליכם. אם אתם נוהגים וישנה רעידת אדמה, תעצרו בצד הרחק ממבנים, עצים ועמודי חשמל ובשטח פתוח ככל הניתן.

4. לצאת מהמיטה – במידה ואתם במיטה בזמן התרחשותה של רעידת אדמה, אל תצאו ממנה אלא אם כן יש מעליה או בקרבתה חפצים גדולים וכבדים. תגנו על עצמכם בעזרת הכריות והישארו במיטה.

דף הפייסבוק של אתר אסונות   ספריית החירום הלאומית   ערוץ המסמכים של אתר אסונות