הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) הינו הגז הנפוץ ביותר המוכר גם כגז הבישול הביתי. הגז מצוי כמעט בכל בניין ובית בישראל וכן בעסקים ובמסעדות רבות. בכדי להביאו לכל בית מוצבים בסמוך לבניינים מיכלים בגדלים שונים ונפרשת תשתית של צנרת בתוך הבניינים והבתים.

לא אחת מתרחשת דליפה של הגז כתוצאה מתחזוקה לקויה, תקלות, רשלנות, חבלה מכוונת,התקנה ע"י מקור לא מוסמך וכדומה.

כשאסונות טבע מתרחשים, דוגמת רעידת אדמה, נפגעות תשתיות המים, החשמל והגז. אולם אסונות עלולים להתרחש  לא רק ע"י כוחות טבע, עליהם אין לנו שליטה, אלא אף כתוצאה ממעשה ידי אדם. דוגמא לכך התרחשה בחודש יוני 2011 בו התרחש פיצוץ בבלון גז בבניין מגורים בנתניה שגרם נזקים כבדים למבנה, וכן לארבעה הרוגים ולכ-90 פצועים. מספר שעות לפני הפיצוץ התלוננו תושבי הבניין על ריח חריף בקרבת הבניין.

לצד יתרונותיו הרבים, הגפ"מ צופן בחובו לא מעט סכנות היות ומדובר בגז דליק ונפיץ ביותר. הגז חסר צבע, טעם וריח, אולם חברות הגז מוסיפות לו חומר בעל ריח ייחודי (אתיל מקרפטאן) על מנת שבעת דליפה נוכל לזהותו.

הגז עצמו כבד מן האוויר ובעת דליפה מתנקז למקומות נמוכים. הגז רעיל לנשימה בשל העובדה שהוא תופס את מקום החמצן באוויר ונשאף לריאות במקומו.

בעקבות אירועים שונים בהם היה מעורב גז מובאות להלן הנחיות לאזרחים על מנת שיוכלו להקפיד על מספר כללי בטיחות שעשויים להציל חיים ורכוש:

  1. יש להקפיד על מערכת גז תקינה ומתוחזקת היטב. מומלץ לרכוש התקני חימום בגז אשר בעת דליפה מפסיקים באופן אוטומטי את אספקת הגז.
  2. יש להכיר ולסמן את נקודות השליטה על מערכת הגז (ברזים, שעונים, מיכלים, צוברים  וכו') – ברז ראשי במטבח, ברז ראשי בקומה במידה וקיים, וברז ראשי של כלל הבניין.
  3. יש להקפיד על ביקורות סדירות של חברות הגז למערכת הביתית והציבורית בבניין (אשר ניתנות ללא תשלום ע"י חברות הגז המוסמכות).
  4. אין להשאיר גז דולק בכיריים ללא השגחה – גם לא לזמן קצר ביותר.

להלן פעולות שיש לנקוט כאשר מריחים ריח של גז:

  1. ראשית יש להתייחס לכל דליפה קטנה כגדולה, באיזור בו קיימת דליפה של גז. אין להפעיל כל מכשיר חשמלי היכול לגרום לניצוץ. בנוסף, יש להרחיק כל מקור הצתה אחר (סיגריה, מכשירים אלקטרוניים וכו').
  2. בכל מקרה של דליפת גז יש לסגור מיד את ברז הגז. ככל שזמן הדליפה יהיה קצר יותר, כך ריכוז הגז שישתחרר יהיה קטן יותר והסכנה תפחת.
  3. במקרה והדליפה הנה במקומות סגורים יש לפתוח פתחים (חלונות, דלתות וכו') במטרה לאוורר ולשחרר את הגז כלפי חוץ. יש לפתוח את החלונות בזהירות על מנת לא לגרום לחיכוך.
  4. יש לדווח על הדליפה מיד לשירותי הכבאות – בטלפון 102, למשטרה ולחברת הגז.
  5. במידה ומקור הדליפה אינו ידוע או שלא ניתן להפסיקו – יש לפנות מיד את המבנה.
  6. יש לבודד אנשים מאיזור הדליפה ולהרחיקם עד להגעת כוחות החירום.
דף הפייסבוק של אתר אסונות   ספריית החירום הלאומית   ערוץ המסמכים של אתר אסונות